Arabuluculuk

Arabuluculuk hukuk seviyesi gelişmiş tüm ülkelerde uygulanan bir çözüm bulma yöntemidir. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Özel hukuk dallarında kişilerin aralarında bulunan uyuşmazlıkların dolayı araya giren tarafsız ve üçüncü kişilerce anlaşma sağlanması işlemidir. Bu duruma bazen mahkemeye bile gitmeden bazen ise mahkemenin yönlendirilmesi ile başvurabilir. Arabuluculuk da tarafların bir anlaşmazlık sonucu kendi istekleri ile gidebileceklerinden gönüllülük esasına da vardır. Arabuluculuk tarafların fikir birliğine varmaları durumunun hızlı, maliyetsiz ve özel şekilde çözülmesini sağlar. Arabuluculuk modern hukuk sisteminin bir getirisidir. Son günlerde önemi artan arabuluculuğun bağlayıcı bir özelliği, baskısı ve zorunluluğu yoktur. Fikir birliğini sağlayacak ortak yolu bulmaya çalışır dayatma yapmaz.

Arabuluculuk Görevleri Nelerdir ?

  • Arabuluculuk görevini üstlenen arabulucu kesinlikle tarafsız olmalıdır.
  • Tarafların çözüme ulaşmalarını sağlamalıdır.
  • Tarafları bir araya getirerek yanlarında olayların taraflara avantajlarını ve dezavantajlarını anlatmalıdır.
  • Asla zorlayıcı bir durum söz konusu değildir gönüllülük esastır.
  • Tarafların kendi kendilerine çözüm yolunu bulmalarını sağlarlar.
  • Konuyu çözecek bir karar vermemelidir.
  • Bağlayıcılığı yoktur taraflardan biri istemediği anda arabuluculuk sonlandırılması gerekir.

Tüm arabuluculuk hizmetleriniz için biz kurum olarak hazırız. Size en iyi hizmeti vermekten doğru tarafsız objektif arabuluculuk yapmaktan gurur duyarız.

Arabuluculuk Görevleri Nelerdir

Dava boyunca gerekli olan tüm masraflardan tasarruf edilir. Dava süreci boyunca adliyelerde mahkemelerde gezinmekten dolayı diğer işlerinizde oluşabilecek aksaklıklar önlenir. Zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Mahkemeye göre daha kısa sürelidir, çabuk sonuçlanır. Sonuç tam olarak tarafların kontrolü altındadır. Menfaati korumayı esas alır. Sonuç çözülür anlaşarak ve taraflar sosyal ilişkilerine geri dönebilir. Daha az yeni sorun doğurur, riski azdır. Tarafların anlaştıkları çözüm esastır ve esnektir. Güvenilirlik ve gizlilik esas olduğundan dolayı taraflar mahkeme karşısında konuşmadıklarını da burada rahatlıkla konuşabilir ve uzlaşabilirler. Biz kurum olarak sizlere arabuluculuk avantajlarını sunmaktan ve yaşadığınız olumsuzlukların sizlere daha fazla sorun çıkarmasına fırsat vermeden sizleri arabuluculuk hizmetimiz ile buluşturmayı hedefliyor ve sorunu ortadan kaldırmak istiyoruz.  Bu hizmet ile en güvenilir uzman arabulucularımız sorunlarınız daha fazla büyümeden sizlere destek olmak için buradalar.